Târziu. Destul de târziu m-a prins timpul ăsta fără ca eu să termin ce-mi programasem.
Am fost pe drumuri de dimineață, atunci când m-am trezit cu gâtul în piuneze, cum de altfel mă și culcasem cu o seară înainte. Am luat tot felul de pilule care, cică, dezinfectează și reduc durerile însă nu a fost chiar așa. Dar știam, pentru că nu-i pentru prima dată când pățesc asta. De obicei mă ține câteva zile și gata timp în care beau tot felul de ceaiuri (și nu sunt un fan al ceaiurilor tradiționale) și sug tot soiul de pastile de diferite culori și arome. Uneori mă mai prinde și nasul, chestie care mă enervează profund însă nu pot schimba nimic trebuind a avea răbdare.
Oricum, diferențele astea de temperatură năucesc oamenii, în jurul meu fiind mulți suferinzi la grădiniță copiii fiind atinși de răceli de toate felurile. Deh! toamnă.
Revin la dimineață, a fost dedicată meșterelilor având în derulare tot soiul de proiecte unul mai interesant ca altul solicitându-mi timp și resurse și migală în realizarea lor. De asemenea, am pregătit materialele și cele trebuincioase pentru întâlnirea cu copii cu care urma să mă întâlnesc după amiază.
Ca de fiecare dată, aceste ore petrecute cu ei sunt ca un acumulator pentru mine. Felul în care învățăm și ne jucăm este o plăcere nu doar pentru mine. E atâta emoție și provocare, dorință de cunoaștere și curiozitate că nu știu cum să fac ca totul să fie cât mai interesant și incitant știut fiind că cei mici se plictisesc repede cel din fața lor trebuind a fi pregătit pentru diferite situații.
Bunăoară, astăzi am identificat litere într-o caserolă plină cu biscuiți care erau sub formă de litere.
Mai apoi s-a despărțit în silabe (colorează cifra care reprezintă numărul de silabe din fiecare cuvânt)
Completarea unor planșe folosind abțibildurile reprezintă o activitate foarte apreciată și dorită. Nu am omis-o la întâlnirea de astăzi.
Niște fișe cu elemente grafice au fost băgate în seamă fiind completate aproape fără greșeală.
Cam așa a fost după-amiaza pentru ca seara să fie plină de cartoane, fetru, diferite benzi și multe altele. Am avut nevoie de ele pentru că meșteresc la un lapbook tema fiind munții din țara noastră. Sunt foarte încântată de ce a ieșit și știu că elevul care-l ca completa va avea multe de învățat. Imediat ce închid calculatorul mă duc în dormitor pentru a mai citi câteva pagini. Nu știu ce carte va sări din teancul de la capătul patului, dar știu că înainte îmi voi mai face un ceai chiar dacă peste noapte voi vizita toaleta de mai multe ori. Dacă nici eu n-am ai traversat o zi plină, atunci cine?!